Wirtualna asystentka musi umieć opowiadać swojemu klientowi bajki.
Nie, nie. Nie w znaczeniu historii rodem z kryminałów Agaty Christie, które mają uzasadnić, dlaczego to zlecenie jednak nie będzie zrobione na wczoraj.
Chodzi o historie, których każdy nas chce wciąż słuchać, choć słyszał je już setki razy. Historie, które wzruszają, zaskakują, bawią i objaśniają świat. Historie, które poruszają naszą wyobraźnię i inspirują do odkrywania nieznanego. Historie, które tworzą międzyludzkie więzi i budują zaufanie.
Wirtualna asystentka musi umieć tworzyć dobry storytelling.
Co znajdziesz w tym artykule:
Zaintryguj innych swoją opowieścią
Wirtualna asystentka to relatywnie nowy zawód, jednak jego popularność szybko rośnie. Wielu przedsiębiorców decyduje się już na współpracę zdalną. Jeszcze więcej jest osób, które chcą świadczyć usługi wirtualnego wsparcia. Klienci mają coraz większy wybór ofert, a wirtualne asystentki coraz większą konkurencję.
Jak wybrać tę właściwą osobę? Posłuchaj, co o sobie opowiada wirtualna asystentka.
Jak przekonać do siebie potencjalnego klienta? Zyskaj jego zaufanie szczerą i umiejętnie skonstruowaną opowieścią o sobie.
Ludzie nie chcą współpracować z kompetencjami, dyplomami i doświadczeniem.
Ludzie chcą współpracować z ludźmi.
Dlatego warto, aby wirtualna asystentka wiedziała, jak stworzyć dobry storytelling o sobie samej.
Co mówi o Tobie zakładka „O mnie”?
Czy czasami przeglądasz zakładkę „O mnie” na swojej stronie firmowej? Jaką historię o sobie tam opowiadasz?
Możesz wykorzystać dobry storytelling, aby zbudować więź ze swoim klientem. Twoja narracja o sobie samej sprawi, że zainteresują się Tobą osoby posiadające podobny typ wrażliwości. A to jeden z filarów udanej współpracy.
Zastanów się, co o Tobie chciałby wiedzieć Twój klient? Jakie pytania chciałby Ci zadać, aby poznać Cię również jako człowieka? Oto kilka z nich:
• Dlaczego pracujesz jako wirtualna asystentka?
• Co jest dla Ciebie najważniejsze w tej pracy?
• Jaka była Twoja droga do stania się wirtualną asystentką? Jakie trudności musiałaś pokonać, aby zostać WA? Jakie wątpliwości rozwiać?
• Z jakimi ludźmi współpracuje Ci się najlepiej?
• Co jest twoim największym talentem, jaki możesz mi zaoferować?
• Jaką wartość możesz wnieść do tego, co robię?
Warto, aby klient, przeglądając Twoją stronę WWW, znalazł odpowiedzi na te pytania. Dlatego dobry storytelling zawierają właśnie takie elementy jak zakładka „O mnie”, „FAQ” czy blog.
Wysłuchaj historii swojego klienta
Klient też ma swoją opowieść. I chce ją opowiedzieć. Jedną z rzadko podkreślanych umiejętności wirtualnej asystentki jest empatyczne słuchanie.
Słuchanie takie to nie tylko wyłapywanie informacji z potoku tego, co mówi do nas klient. Ale coś więcej. To dostrzeganie emocji, niewyrażonych wprost potrzeb czy oczekiwań. Dzięki takiemu słuchaniu asystentka zawsze będzie mogła być proaktywna – proponować takie rozwiązania, które są odpowiedzią na prawdziwe potrzeby klienta.
Dobry storytelling to nie tylko jego tworzenie, ale także jego umiejętny odbiór. Wsłuchaj się więc w opowieść swojego klienta.
Opowiedz innym historię swojego klienta
Co o sobie chciałby opowiedzieć Twój klient swoim odbiorcom? Dobry storytelling sprzedaje. Ludzie nie chcą kupować produktów i usług, ale idee i przeżycia. Czy potrafisz stworzyć dla swojego klienta opowieść, która sprawi, że inni zainteresują się właśnie jego działalnością?
Fachowo stworzona narracja o tym, co robi Twój klient, zbuduje zaangażowanie jego odbiorców. Spójrz na swojego klienta nie jak na przedsiębiorcę, ale jak na bohatera opowieści. To, co robi, to nie strategia sprzedażowa czy promocyjna, ale barwna, wielowątkowa fabuła.
Jakich historii lubisz słuchać? O sukcesach poprzedzonych ciężką pracą? O porażkach, które ostatecznie okazały się zwycięstwem? O pasji, która urzeczywistniła pozornie nierealne marzenie?
Twój klient na pewno też ma taką opowieść o sobie. Wydobądź ją z niego i pokaż innym.
Naucz się opowiadać bajki.