Prowadzisz bloga, przygotowujesz prezentację lub chcesz zamieścić post w mediach społecznościowych? Na pewno więc zadajesz sobie pytanie: „Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia?”. Oczywiście wysokiej jakości i interesujące. Na szczęście w internecie znajdziesz ich już całkiem sporo. Różne banki zdjęć ułatwią odnalezienie stockowej grafiki idealnie pasującej do Twojego projektu. I to zupełnie za darmo. Jedyną ceną będzie czas, jaki poświęcisz na przetrząsanie zasobów strony.
Aby ta cena nie okazała się jednak zbyt wysoka, ja zawsze mam pod ręką listę ulubionych banków zdjęć. To właśnie je przeglądam w pierwszej kolejności. I zazwyczaj udaje mi się dość szybko znaleźć zdjęcie, które skrada moje serce.
Co znajdziesz w tym artykule:
Co jest dla mnie ważne w banku zdjęć?
Ustalając swoją listę ulubionych banków zdjęć, kierowałam się kilkoma kryteriami.
Większość z nich nie należy do najbardziej popularnych. To daje nadzieję, że upatrzone przeze mnie zdjęcie nie zostało już wykorzystane na co trzecim blogu w sieci. Choć przy darmowych zdjęciach ze stocków trzeba niestety zapomnieć o zupełnej niepowtarzalności.
O tym, jak sprawdzić, czy wybrane zdjęcie nie zostało już nadmiernie wyeksploatowane w sieci, piszę w dalszej części artykułu.
Mają określony charakter. Jest to bardzo pomocne, gdy szukam oprawy graficznej w określonym nastroju, stylistyce czy palecie kolorystycznej. Lubię szczególnie te wyszukiwarki obrazów, które umożliwiają filtrowanie według dominującej kolorystyki.
Są oryginalne. Lubię banki, w których nie znajdziemy wielu sztampowych, sztucznych ujęć, z jakimi zazwyczaj kojarzą się stockowe zdjęcia.
Oferują zdjęcia na licencji Creative Commons. Mogę być pewna, że zdjęcie jest legalnie zamieszczone na stronie i ma pozwolenie autora na dalsze wykorzystanie. Należy jednak zawsze sprawdzić, jaki typ licencji Creative Commons obowiązuje w danym banku. Większość podanych banków stosuje najbardziej „liberalny” rodzaj licencji CC, czyli licencję CC0 (public domain). Ta licencja pozwala na kopiowanie i modyfikację zdjęcia w użyciu niekomercyjnym i komercyjnym bez potrzeby podania autora. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o rodzajach licencji CC, zajrzyj do ich dokładnego opisu.
Z jakich banków zdjęć najczęściej korzystam?
UNSPLASH

Dla wielu numer jeden wśród banków darmowych zdjęć. Bardzo bogaty zbiór prac profesjonalnej jakości. Zdjęcia charakteryzuje duża rozdzielczość, różnorodna tematyka i świetne ujęcia. A to wszystko oczywiście na licencji CC0.
Unsplash udostępnia także rozszerzenie do przeglądarki chrom. Dzięki niemu po otwarciu nowego okna zostanie wyświetlone losowe zdjęcie z zasobów banku, które możesz od razu pobrać.
STYLEDSTOCK

Ten bank zdjęć nie jest szczególnie rozbudowany, jednak bardzo spójny stylistycznie. Znajdziesz tam kobiecie kompozycje w delikatnej, pastelowej kolorystyce. Idealnie wpasowują się w obecny trend wizualnej identyfikacji kobiecych biznesów i zdjęć typu flatlaye. Zdjęcia można filtrować według kolorów oraz wpisanej w wyszukiwarce frazy. Wszystkie zdjęcia dostępne są na licencji CC0.
GRATISOGRAPHY

Zdjęcia z jajem! Śmieszne, niekonwencjonalne, zaskakujące. Jeśli znudziły Cię przewidywalne stockowe zdjęcia, odwiedź koniecznie Gratisography. Wyszukasz tam ujęcia, które w oryginalny sposób skomentują Twój tekst. Licencja pozwala na użycie zdjęć w domenie publicznej.
KABOOMPICS

Bank zdjęć polskiej graficzki i fotografki Karoliny Grabowskiej. Motyw przewodni – filiżanka kawy. Znajdziesz tu wiele pięknych, kobiecych ujęć z tym elementem. Lubię ten bank za możliwość wyszukania zdjęć nie tylko według koloru czy tematu, ale także według orientacji w pionie lub poziomie. Mogę także przeglądać zdjęcia zgromadzone w kolekcjach. Przy pobieraniu można wprowadzić własny rozmiar zdjęcia. Przy każdym zdjęciu jest dostępna paleta kolorystyczna zapisana w kodzie hex. Możesz więc wykorzystać ten bank także jako inspirację, gdy szukasz palety harmonijnych kolorów.
MAGDELEINE

Zdjęcia na tej stronie mają stonowaną, przygaszoną kolorystyką i nieco melancholijny charakter. Nie znajdziesz tu cukierkowych uśmiechów ani rączek trzymających iphona. Jeśli natomiast szukasz nieoczywistych, intrygujących ujęć, zajrzyj tu koniecznie. Zdjęcia możesz przeglądać według wybranej kolorystyki, wielkości lub kategorii tematycznej. Zdjęcia w banku posiadają różne rodzaje licencji – sprawdź przed pobraniem.
NEW OLD STOCK

Bardzo specyficzny bank – gromadzi stare zdjęcia udostępnione w publicznych archiwach. Większość zdjęć jest czarno-biała lub w sepii. Dla miłośników klimatu retro i vintage. Po kliknięciu w podpis możemy dowiedzieć się więcej o ujęciu. Wiele zdjęć upamiętnia ważne wydarzenia historyczne, dlatego można go też wykorzystać jako niestandardowy podręcznik historii. Część zdjęć jest odpłatna
SKITTERPHOTO

Bank zdjęć na licencji CC0. Zaglądam tu, gdy szukam ciekawych, niebanalnych ujęć. Zdjęcia można wyszukać według kategorii, słowa kluczowego, kolorystyki lub autora.
BARNIMAGES

Bank zdjęć dwóch łotewskich fotografów – Igora Trepeshchenoka i Romana Dritsa. Zdjęcia są wysokiej jakości, a ujęcia bardzo interesujące. Kolejny bank, który chce złamać powszechne wyobrażenie o stockowych zdjęciach – sztampowych i powtarzalnych. Dlatego baza (jak zapewniają autorzy) jest co tydzień aktualizowana. Jeśli szukasz zdjęcia, które jeszcze się nie opatrzyło, to dobre miejsce, aby je znaleźć.
SPLITSHIRE

Bank z wieloma bardzo estetycznymi zdjęciami o wysokiej rozdzielczości. Wszystkie na licencjo CC0. Wyszukiwanie ułatwiają przeróżne kategorie.
FREERANGE

Ciekawy bank zdjęć. Wszystkie na licencji CC0. Żeby pobrać zdjęcie, należy się zarejestrować. Znajdziesz tu wiele artystycznych kompozycyji. Wybór według kategorii lub wpisanej frazy.
A co, jeśli chcę zrobić na odwrót?
Niekiedy zdarza się, że natrafiam w sieci na inspirująca grafikę, jednak jej rozdzielczość jest na moje potrzeby zbyt mała. Niekiedy nie jestem pewna, na jakiej licencji funkcjonuje zdjęcie lub chciałabym sprawdzić, na ilu już stronach w internecie zostało ono wykorzystane.
Słowem – zdjęcie jest, ale brakuje mi informacji na jego temat.
W takiej sytuacji pomaga mi „odwrócona” wyszukiwarka zdjęć, czyli program TinEye. Jeśli prześlesz mu zdjęcie z dysku lokalnego lub adres zdjęcia, TinEye wyświetli listę stron internetowych, na których to zdjęcie się pojawia.

Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia – podsumowanie
Mam nadzieję, że lista moich ulubionych banków zdjęć sprawi, że pytanie: „Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia?” nie będzie Cię już dręczyć. Poszukiwanie wymarzonej oprawy wizualnej jest szybkie i skuteczne, gdy pamiętasz o trzech zasadach:
- Zastanów się, jaki ma być charakter zdjęcia? Jego nastrój, charakter, kompozycja i paleta kolorystyczna? Gdy wiesz, co chcesz znaleźć, łatwiej tego szukać.
- Przeglądnij najpierw te banki zdjęć, które gromadzą zdjęcia odpowiadające ustaleniom z poprzedniego punktu.
- Sprawdź, czy wybrane zdjęcie nie pojawia się na bardzo wielu innych stronach internetowych. Jeśli wynik jest wysoki, warto poszukać bardziej unikatowego zdjęcia.
I jeszcze jedna – najważniejsza moim zdaniem porada:
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie o głębię ostrości.
Peter Adams
Ja zgadzam się z tym absolutnie.