Jak zrobić spis treści artykułu na WordPressie? I czy w ogóle warto się w to bawić? Wyobraź sobie, że utkwił Ci w pamięci tekst na pewnym blogu. Artykuł był długi i zawierał masę przydatnych informacji. Teraz chcesz wrócić do tekstu i odszukać jeden z fragmentów. Wchodzisz ponownie na stronę i zaczynasz skanować wzrokiem tekst. Gdzie to było… Uff, jest! A gdyby tak ułatwić sprawę czytelnikowi, aby od razu mógł przeskoczyć do treści, jaka go interesuje? Dobry pomysł? W takim razie zobacz, jak dodać na blogu spis treści, i co jeszcze dzięki niemu osiągniesz.
Co znajdziesz w tym artykule:
Spis treści w artykule – korzyści dla czytelnika
Czytelnik oszczędzi czas
Gdy trafiamy w sieci na długi tekst, nie czytamy go, a jedynie skanujemy treść. „Przelatujemy” wzrokiem po nagłówkach, aby wyłapać najbardziej istotne dla nas fragmenty. Czytelnik w sieci szanuje swój czas i często bywa niecierpliwy. Dlatego doceni wpis, którego budowa pozwoli mu szybko zapoznać się z tekstem.
Spis treści umieszczony na początku wpisu, tuż pod tytułem lub wstępnym akapitem, od razu poinformuje Twojego czytelnika, co znajdzie w artykule. Nie musi on scrollować całego tekstu, aby poznać jego zawartość. Może zapoznać się z nagłówkami tekstu już na początku lektury. Nagłówkami, których moc zostanie podwojona.
Czytelnik zwróci uwagę na nagłówki
Wiesz, że nagłówki to bardzo ważny element każdego tekstu w internecie. Dlatego starasz się, aby swoją formą zachęcały odbiorcę do zapoznania się z treścią artykuły. Spis streści zgromadzi Twoje wypieszczone nagłówki w jednym miejscu. To jeszcze mocnej przekona czytelnika, że warto dokładnie przeczytać Twój wpis. Teraz wystarczy tylko kliknąć w odpowiedni nagłówek w spisie.
Czytelnik łatwo nawiguje po tekście
Spis treści to także dodatkowa nawigacja, która uławia czytelnikowi poruszanie się po wpisie. W przypadku dłuższych tekstów scrollowanie może być nużące. Zwłaszcza gdy tekst czytamy w wersji mobilnej.
Nie chcesz, aby znudzony czytelnik opuścił Twoją stronę, zanim dotrze do potrzebnej mu informacji? Wprowadź spis treści, aby mógł od razu przeskoczyć do fragmentu, który chce przeczytać uważniej.
Spis treści w artykule – korzyści dla autora
Pisz pod spis treści
Często masz problem ze zbyt dużą ilością pomysłów na tekst? W głowie wiele myśli, które trzeba jakoś poukładać? Zacznij od napisania spisu treści. Potraktuj go jako plan tekstu. To pozwoli Ci uporządkować informacje i zadbać o spójność przekazu.
Kontroluj czytelność tekstu
Wprowadzenie do wpisu spisu treści według nagłówków pomoże Ci sprawdzić, czy tekst ma czytelną konstrukcję. Zredagowałaś/zredagowałeś długi tekst, a spis streści zawiera tylko trzy nagłówki? Przejrzyj raz jeszcze tekst i podziel go na krótsze akapity. Spis treści odzwierciedla budowę tekstu, więc to jeszcze jeden powód, aby spis taki zastosować.
Buduj pozycję eksperta
Spis treści kojarzy się z tekstami o wysokiej jakości. Umieszczając go we wpisie, sygnalizujesz, że ten tekst zapewne warto przeczytać. Przedstawiasz siebie jako eksperta. Jeśli budujesz markę osobistą jako freelancer – nieocenione.
Spis treści w artykule – korzyści dla SEO
Roboty lubią linkowanie wewnętrzne
Roboty Google’a wyżej punktują strony, które posiadają przemyślaną strukturę linkowania wewnętrznego. To znak, że informacje na stronie są uporządkowane i czytelne. A spis treści wpisu to nic innego, jak podlinkowane tytuły i śródtytuły znajdujące się w treści tego wpisu. Roboty na pewno zwrócą uwagę, że dbasz o UX-owy komfort odwiedzających.
Spis podkreśli tematykę bloga
Spis treści jako linki wewnętrzne podkreśla tematykę Twojego wpisu. Roboty dzięki temu łatwiej połączą treści artykułu z frazami wpisywanymi przez użytkowników w wyszukiwarkę. Wpływa to znów korzystnie na widoczność strony w wynikach organicznych.
Czytelnik dłużej zostanie na stronie
Dla SEO wpisu ważne jest, jak długi czas spędza czytelnik na Twojej stronie. Spis treści na pewno przyciągnie jego uwagę. Nie wszystkie blogi posiadają spisy treści. Jest więc szansa, że ten element przyciągnie uwagę czytelnika, co daje nam cenne sekundy przebywania na stronie.
Dodatkowo akcja wykonana przez czytelnika i kliknięcie w link w spisie treści jest także sygnałem dla robotów, że strona jest wartościowa.
Jak zrobić spis treści artykułu na WordPressie?
Spis treści do artykułu opublikowanego na WordPressie, możesz dodać na dwa sposoby. Możesz użyć wtyczki, która będzie automatycznie generowała spis treści na podstawie nagłówków tekstu i umieszczała go we wpisie.
Możesz także dodać taki spis ręcznie w edytorze, wykorzystując po prostu podlinkowany w treści wpisu tekst.
Użyj wtyczki Easy Table of Contents
Wśród wielu wtyczek tworzących spis treści na WordPressie polecam wtyczkę Easy Table of Contents. Pozwala ona umieścić spis treści we wpisach i stronach witryny. Wtyczka jest stabilna i na bieżąco aktualizowana.

Easy Table of Contents ma rozbudowane możliwości konfiguracji i łatwo można dostosować wtyczkę do własnych preferencji. W ustawieniach możesz zadecydować m.in. o:
- typie stron, na których wtyczka ma wstawić spis streści,
- miejscu, w jakim ma pojawić się spis treści na stronie,
- stylu punktatorów,
- wielkości okna ze spisem treści,
- wielkości fontu nagłówka spisu oraz podpunktów,
- kolorystyce elementu na stronie.
Jeśli chcesz pozostawić czytelnikowi wybór, czy skorzysta ze spisu treści, możesz ukryć jego widoczność. Spis rozwinie się dopiero po kliknięciu w ikonkę hamburgera.
We wtyczce możesz także ustawić, aby nie dodawała automatycznie spisu do każdej strony, a zadecydować o tym bezpośrednio w ustawieniach danej strony.
Dodaj spis treści ręcznie w edytorze tekstu
Jeśli masz niewiele wpisów, do których chcesz dodać spis treści, możesz dodać go ręczne w edytorze Gutenberg. To rozwiązanie także dla tych, którzy wolą uniknąć instalowania kolejnej wtyczki. W jaki sposób zrobić spis treści artykułu edytorze Gutenberg? Oto instrukcja:

Przypisz każdemu nagłówkowi kotwicę HTML. Funkcjonalność tę znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych bloku.

Wstaw we wpisie listę punktowaną złożoną z nazw nagłówków, które mają znaleźć się w spisie treści.

Podlinkuj każdy punkt odpowiednią kotwicą. Wpisz nazwę kotwicy, dodając najpierw znak #.

Ręczne dodanie spisu treści umożliwia także umieszczenie w treści linka innego tekstu niż tekst nagłówka. Możesz wykorzystać to, aby dodatkowo uatrakcyjnić formę artykułu.
Dodając spis ręcznie, pamiętaj, że jeżeli wstawisz listę jako pierwszy akapit tekstu, pojawi on się jako zajawka całego tekstu (o ile Twój motyw obsługuje zajawki na stronie z wpisami). Aby tego uniknąć, ustaw zajawkę ręcznie albo umieść spis treści po pierwszym akapicie.

Czy spis treści to konieczny element każdego wpisu blogowego? Nie, ale warto rozważyć jego wprowadzenie. Przejrzyj swoje artykuły. Może najdłuższe z nich zasługują na spis treści. Ułatwi to czytelnikowi lekturę, uporządkuje informacje i wesprze SEO strony. Wykonanie spisu nie zabierze Ci wiele czasu, a może bardzo korzystanie wpłynąć na odbiór Twojego bloga.
Świetny wpis! Podpowiedź z wtyczką rozwiązała nam problem z „przesunięciami” tekstów
Bardzo się cieszę, że pomogłam 🙂
Właśnie się zabieram za wykonanie pierwszego spisu treści. Artykuł bardzo pomocy.
Super, że się przydał 🙂
Wtyczka świetnie działała, ale ostatnio zauważyłem, że nie dodaje mi się spis treści do nowych wpisów. Przy tych wcześniejszych wpisach jest, a do nowych się nie dodaje automatycznie. W ustawieniach wtyczki wszystko jest ok. Jak wstawię shortcodes to spis się wyświetla. Co może być przyczyną takiej sytuacji?
Ja bym sprawdziła, czy nie ma konfliktu między tą wtyczką a jakąś inną. Może problem pojawił się po zainstalowaniu czegoś? Mnie kiedyś też przestała działać i okazało się, że nie dogaduje się z wtyczką Sierotki.
Pingback: Teksty SEO - napisz je naprawdę dobrze! • Wysłowiona - copywriting
Bardzo fajny pomysł z tą wtyczką. Myślę że idealnie się nada na moją stronę. Muszę ją sprawdzić 🙂
Dzięki!
Bardzo fajny 😉 Mam nadzieję, że posłuży 🙂
Szukałam sposobu i jednak zainstalowałam wtyczkę. Jak się chce szybko, to nie ma co się grzebać w blokach.
Zgadza się 🙂