Recykling treści na blogu – 9 ważnych pytań

You are currently viewing Recykling treści na blogu – 9 ważnych pytań

Wiesz, że recykling jest ważny? Mam nadzieję. Zwłaszcza jeśli prowadzisz blog. Co ty na to, aby przejrzeć stare wpisy, coś dodać, coś poprawić i znów udostępnić czytelnikom? Na tym właśnie polega recykling treści na blogu.

Choć powinniśmy mówić raczej o upcyklingu, bo gdy ponownie wykorzystujesz opublikowany content, tworzysz treść bardziej wartościową. Odświeżone wpisy mają za zadanie poszerzyć grono Twoich czytelników i zwiększyć zasięg bloga.

Jednak do recyklingu treści na blogu, trzeba się przygotować. Jak dać swoim wpisom „drugie życie”? Zadaj sobie tych 9 pytań.

1. Czy treści na moim blogu są aktualne?

Tworzysz ponadczasowe treści, po które czytelnicy zawsze chętnie sięgają? Bardzo dobrze. To właśnie evergreen content zadowala algorytmy wyszukiwarek i wpycha Twojego bloga na wysokie pozycje w rankingu Google’a.

Jednak wiele innych wpisów odwołuje się pewnie do kontekstu, który był zrozumiały w momencie, gdy powstawał wpis. Czy tak jest nadal? Przejrzyj swoje teksty, zaktualizuj je lub wyjaśnij dawne odwołania.

Jeśli prowadzisz bloga eksperckiego z określonej dziedziny, prowadź systematyczny recykling treści na blogu, aby dostosować treści do aktualnego stanu wiedzy. W ten sposób zachowasz pozycję eksperta, który na bieżąco śledzi nowości naukowe.

2. Czy mam czas i pomysł na tworzenie nowych treści?

Regularne publikowanie treści na blogu może być sporym wyzwaniem. Niekiedy po prostu brakuje pomysłów. To częsty problem systematycznie publikujących blogerów. Ponadto zbieranie informacji do wpisu i publikowanie bywają czasochłonne.

Jeśli nie masz akurat weny i czasu, stary wpis pozwoli Ci stworzyć nowy content szybko i bez nadmiernego wysiłku. Możesz rozwinąć w pełny tekst któryś z akapitów dawnego wpisu lub powtórzyć temat, jednak ująć go z innej perspektywy.

Niech stary wpis zainspiruje Cię do stworzenia nowego.

3. Czy dbam o linkowanie wewnętrzne?

Chcesz zatrzymać czytelnika jak najwyżej an swojej stronie? Zamieszczaj we wpisach linki do innych swoich artykułów. Wyszukiwarki także docenią przemyślaną strukturę linków wewnętrznych, wysoko pozycjonując witrynę.

Dlatego od czasu do czasu uzupełnij stare wpisy o linki prowadzące do nowszych treści.

Oczywiście to działa także w odwrotnym kierunku. Umieść w nowym, chętnie czytanym wpisie link do starego tekstu, aby ponownie go wypromować.

4. Czy moje wpisy mają dobre SEO?

Gdy modyfikujesz treść starego tekstu, przejrzyj go pod kątem SEO – może warto zmienić lub uzupełnić frazę kluczową, lub przemyśleć na nowo strukturę nagłówków? Może trzeba zmienić tytuł wpisu, aby trafniej oddawał treść wpisu po aktualizacji?

Pamiętaj też, że Google zmienia algorytmy, według których ustalany jest ranking stron. Warto wziąć pod uwagę nowe wytyczne Google’a, aktualizując stare wpisy.

5. Czy moje wpisy mają różnorodną formę?

Blog w swojej tradycyjnej formie – jako zbiór tekstów – zaczyna tracić na atrakcyjności. Coraz większa liczba odbiorców woli formę audio lub video, a wersja tekstowa pojawia się tylko jako dodatkowy element.

Potraktuj więc stare wpisy jako inspirację do stworzenia nowej formy contentu. Nagraj podcast, zrealizuj video, stwórz infografikę czy notatkę wizualną. Twoi czytelnicy na pewno docenią różnorodność formy przekazu i chętnie wracać będą na Twoją stronę.

6. Czy potrzebuję pomysłu na newsletter?

Regularne wysyłasz newslettera informującego o nowych wpisach? Dobrze. W ten sposób przypominasz się czytelnikom. Jednak co robić, gdy dopadnie Cię twórczy zastój? Zaktualizuj stary wpis i poinformuj o tym swoich czytelników.

Stali czytelnicy z pewnością chętnie powrócą do tych treści, a dla świeżych odbiorów Twojego newslettera będzie to dobra okazja, aby się z nimi dopiero zapoznać.

7. Czy potrzebuję pomysłu na wpis w mediach społecznościowych?

Odgrzewanie starych wpisów to też świetny pomysł na budowanie contentu w mediach społecznościowych. Umieść link do opublikowanego jakiś czas temu wpisu na facebookowym fanpage’u, w nowym tweecie czy w artykule na LinkedInie.

Sprytnym posunięciem będzie zaprezentowanie dawnego wpisu w związku z bieżącym wydarzeniem lub problemem. Dawny wpis może niespodziewanie zyskać na aktualności, co na pewno zachęci do jego przeczytania.

8. Czy potrzebuję treści typu premium content, aby rozbudować bazę subskrybentów?

Jeśli chcesz systematycznie powiększać bazę swoich subskrybentów, musisz zaoferować w zamian za dane kontaktowe ciekawy lead magnet. Taki prezent musi być jednak naprawdę kuszący, a może nim być właśnie… zaktualizowana wersja starego wpisu.

Dodaj we wpisie informację, że czytelnik może otrzymać dodatkowe treści w zamian za pozostawienie swojego adresu e-mail. Nowy content, który uzupełnia w ciekawy sposób istniejący tekst, prześlesz jako podziękowanie za potwierdzenie subskrypcji. Premium content tego typu nie wymaga nowego pomysłu i wiele pracy z Twojej strony, a masz pewność, że będzie interesujący dla czytelnika.

9. Czy moje wpisy są kierowane do różnych segmentów mojej bazy kontaktów?

Gdy masz dostatecznie rozbudowaną bazę subskrybentów, pomyśl nad jej segmentacją. Twoi czytelnicy zapisują się na Twój newsletter z różnych stron i interesują ich nieco różne treści. Recykling treści umożliwi Ci opracowanie contentu dla różnych segmentów czy grup w Twojej bazie subskrybentów.

Przedstaw opracowany już kiedyś temat pod kątem konkretnej grypy subskrybentów. Dzięki temu zyskają informacje dostosowane od ich oczekiwań, a ty zyskasz pomysł na nowy wpis.

Recykling treści na blogu – zrób to teraz!

Recykling treści na blogu to z pewnością dobry pomysł:

  • Aktualizujesz starsze treści.
  • Dbasz o SEO strony.
  • Rozbudowujesz linkowanie wewnętrzne.
  • Wykorzystujesz różne formaty wpisów.
  • Zyskujesz pomysły na newsletter.
  • Rozbudowujesz bazę subskrybentów.
  • Rozwijasz działania w social mediach.

Jak tam pytania o recykling treści na blogu? Odpowiadasz twierdząco? Nie pozostaje Ci nic innego, jak zakasać rękawy, odpalić swoją stronę i zastanowić się, jakie nowe perełki stworzyć ze starych wpisów. 

Ten post ma 4 komentarzy

  1. anana

    Witam, czy zmiana tytułu nie zmieni adresu strony? Czy może adres będzie zawierał stary niezmieniony tytuł? Jak to wpłynie na jakość strony? Pytam, bo chciałabym zmienić kilka tytułów, ale nie wiem czy to nie zaszkodzi.

    1. Wysłowiona

      Tytuł strony oraz adres url strony to dwie różne rzeczy. Możesz zmienić tytuł, który pojawia się w wyszukiwarce niezależnie od adresu url. możesz też zmienić url strony, ale wtedy koniecznie pamiętaj o przekierowaniu.

      1. anana

        Dziękuję, w takim razie muszę bardziej zgłębić temat. Dobrze jest nauczyć się czegoś nowego, dzięki za wskazówki.

Dodaj komentarz